Cep Telefonu

1-Cep telefonu alırken öncelikle gereksinme boyutu belirlenmeli ve ona göre para ayrılmalıdır. Sadece iletişim için kullanılacak ve kısıtlı bütçeye sahip tüketiciler için orta ölçekli bir cep telefonu yeterli olacaktır.
2-İnternete bağlanmak, oyun oynamak, e-mailleri okumak ve bunları her yerde yapmak isteyen tüketiciler, özellikli modelleri tercih etmelidir.
3-Herkeste var diye gereksinme duyulmayan özellikleri taşıyan telefonlara fazla harcama yapılmamalıdır.
4-Cep telefonu satın alırken mutlaka faturası istenilmelidir. Fatura üzerine, cep telefonunun IMEI numarasının kaydedilmiş olmasına dikkat edilmelidir.
5-Cep telefonunda *#06# tuşlarını kullanarak ekranında belirecek IMEI numarası ile fatura ve garanti belgesine kaydedilenin aynı olduğuna mutlaka bakılmalıdır.
6-İthalatçı garanti belgesi ve uluslararası garanti belgesinin ayrı ayrı doldurulmasına, kaşe ve imza atılmasına özen gösterilmelidir.
7-Telefon ambalajı içinde ithalatçının ve üreticinin yetkili teknik servisi listesi ve Türkçe kullanım kılavuzu kontrol edilmelidir.
8-En kaliteli hizmeti, en ucuz olarak hizmet veren GSM operatörü tercih edilmelidir.
9-Yüksek frekanslı radyo dalgaları ile çalışan cep telefonları mikroelektronik devrelerde aşırı veya ters akımların oluşmasına neden olabilecek manyetik etkiye sahiptir. Bu nedenle yaşamsal sonuçlar yaratabilecek yerlerde cep telefonları mutlaka kapatılmalıdır.
10-Cep telefonları gömlek ve kot cebine konulmamalı, pantolonların arka cebinde taşınmamalıdır. Hem düşme olabilir hem de üzerine oturma durumunda kapak ve anakartta hasar oluşabilir.
11-Yazları özellikle deniz mevsiminde cep telefonları ile sıvı temas ettirilmemelidir. Cep telefonlarının en büyük düşmanı sıvı temasıdır. Terlemiş eller cep telefonuna, kurulanmadan değdirilmemelidir.
12-PVC gibi plastik kılıflara konulan cep telefonları ani ısı değişikliklerinde nemlenme yapmakta ve cihaz sıvı teması arızası vermektedir.
13-Cep telefonu kılıfı seçerken deri ve benzeri korumalar tercih edilmelidir.

Benzer Konular

Yorum Yap